Bebek Yemekleri

Katı Gıda Tarifleri

Yoğurt

Yoğurt

0 Kişinin Defterine Ekli

637 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Hazırlama Süresi : 15

MALZEMELER
  • 1 litre doğal veya günlük süt
  • 1 tatlı kaşığı dolusu doğal yoğurt (mayalık)
  • Sütü süzmek için ince bir tülbent veya süzgeç
  • Sütü kaynatmak için çelik tencere
  •  Kaşık
  • Cam kavanoz
  • Sarmak için battaniye veya kalın sofra bezi
TARİF

Öncelikle sütün hazır hale getirilmesi gerekiyor. Eğer dışarıdan açık süt aldıysanız (çiğ süt) kaynatmanız gerekir.

“Püf Noktası: Çiğ sütü kaynatmadan tülbent veya süzgeç ile süzün.”

Kaynatma esnasında 10 dakika sütü karıştırarak hava almasını sağlayın. Kaynayan süt fokurdamaya başlayıp yükseldiğinde altını kısıp 8-10 dakika daha kaynatın. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra sütün ılınmasını bekleyin. Günlük süt kullanıyorsanız bir taşım kaynattıktan sonra altını kapatın.

Yoğurt yapımındaki püf noktra sütün sıcaklığıdır. En uygun sıcaklık 42-45 derecedir. Eğer süt ılıksa mayalanma olmaz, süt sıcaksa yoğurt ekşi olur. Sıcaklığı ölçebilmek için varsa termometrenizi kullanın. Termometre yoksa parmağınızı süte batırarak ısısını kontrol edin. 10 saniye kadar tuttuğunuzda parmağınızın dayanabileceği, ancak hafif bir yanma hissi duyacağı ısıya geldiği zaman süt mayalanma sıcaklığına gelmiştir.

“Maya olarak kullanacağınız yoğurt organik veya ev yapımı olmalıdır. Ölçü olarak her 1 litre süte 1 tatlı kaşığı dolusu maya kullanılır.”

Maya olarak kullanılacak oda sıcaklığındaki yoğurt bir kaseye alınır ve üzerine biraz ılık süt eklenir, tahta kaşıkla pütürsüz olana kadar karıştırılır. Tenceredeki sütün üzerindeki kaymak bir tabağa alınır. Maya tencerenin kenarından süte karıştırarak birkaç seferde dökülür. Uzun bir kaşıkla tenceredeki süte eşit dağılacak şekilde yavaşça karıştırılır.

Mayalanma sırasında kavanozların sabit durması ve sütün ısısını koruması için sarılması gerekir. Kavanozlar, düz bir zemindeki kalın bir battaniye veya sofra bezinin üzerine yerleştirilir. Kavanozların üzerinde birkaç parmak boşluk kalacak şekilde tenceredeki mayalanmış süt boşaltılır. Kavanozların üzerine kağıt havlu 2 kat olarak yerleştirilir ve kapakları sıkıca kapatılır. Kağıt havlu kavanozdaki buharı çekecek ve yoğurdun sulu olması önleyecektir. Battaniye kavanozların üzerini kapatacak, sıcaklığını muhafaza edecek şekilde şekilde sıkıca sarılır ve 3-3,5 saat mayalanmaya bırakılır. Eğer fazla bekletirseniz yoğurt ekşi olur.

Daha sonra kavanozları oynatmadan üzerindeki bez açılır ve 1-2 saat soğuyup oda sıcaklığına gelmesi beklenir. Buzdolabına yerleştirilen kavanozdaki yoğurtlar 24 saat dinlendikten sonra yemeye hazır hale gelir. Kapağı açılmayan kavanozdaki yoğurtlar yaklaşık 10 gün dayanır.

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

01Ballı İrmikli Mama

Ballı İrmikli MamaAcıkıncaYer.com

02Yumurtasız Patates Tostu

Yumurtasız Patates TostuAcıkıncaYer.com

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Yeni Eklenen TariflerEn Yeni Bebek Yemek Tarifleri

01Ballı İrmikli Mama

Ballı İrmikli MamaAcıkıncaYer.com

02Yoğurtlu Milk Shake Tarifi

Yoğurtlu Milk Shake TarifiAcıkıncaYer.com

03Yumurtasız Patates Tostu

Yumurtasız Patates TostuAcıkıncaYer.com

@2021 acikincayer.com

Bebek Yemekleri, Ek Gıda Tarifleri