Bebek Yemekleri

Katı Gıda Tarifleri

Evde Bebek Maması Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Blog » Evde Bebek Maması Nasıl Yapılır?

Evde Bebek Maması Nasıl Yapılır?

Öncelikle kendi bebek mamanızı yapmanız için usta bir aşçı olmanıza hiç gerek yok. Tarifler o kadar basit ve uygulanabilir ki rahatlıkla her anne bebek maması yapabilir. Kolay olmasıyla birlikte çokta ekonomik bir yöntemdir.

Bebek maması yapmak için bir blender işinizi görecektir. Bebek mamasına yeni başlayanlar için aşağıdaki maddeler önemli olabilir:

  • Öncelikle mevsimindeki sebze ve meyveleri kullanmaya özen gösterin
  • Kullanacağınız meyvelerin çekirdeklerini mutlaka ayıklayın
  • Kabuklu meyveleri soyarak kullanın.
  • Buharda pişirmeyi unutmayın. Çünkü buharda pişirilen meyve veya sebzeler diğer pişirme tekniklerine göre vitaminlerini büyük oranda korur. (Buharda pişirme nasıl yapılır? )
  • Unutmayın bebekleriniz bu gıdalarla yeni tanışıyor. Bu sebeple hazırladığınız mamanın içine biraz anne sütü eklemek onlara tanıdık gelecektir.
  • Bebeğinizin farklı kıvamlara alışabilmesi için zamanla daha az sıvı ekleyerek püre kıvamından lapa kıvamına geçebilirsiniz.
  • Bebeğinizin yiyeceği kadar mama alıp devamını buz dolabında dondurarak saklayabilirsiniz.

Unutmayın bebekler de bizler gibi her gıdayı sevmeyebilirler. Onlara yaptığınız mamalardan ufak-ufak tattırıp tepkilerini ölçebilirsiniz. Böylelikle bebeğinizin hangi mamayı daha çok sevdiğini anlayabilirsiniz. Onu sevdiği mamayla besleyerek yeme alışkanlığını geliştirebilirsiniz. İstemediği bir tat onu yemek yemekten uzaklaştırabilir.

Bebeklerde Katı Gıdanın Önemi

Amerikan Pediatri Akademisi 2012 yayınında katı gıdalara geçiş için en az 6 aya kadar beklenmesini tavsiye ediyor. Ancak bazı insanlar belirli gelişim aşamalarına ulaşılır ulaşılmaz, bebek henüz 4 aylıkken katı gıdaya başlıyor. Bu tavsiye edilmeyen bir durumdur.

“İlk 6 Ay anne sütü çok önemlidir!” 

Ayrıca 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre 6 aylıkken bazı katı yiyecekleri yemeye başlayan bebeklerin alerji ve astım riski azalmıştır. Aynı zamanda katı gıdaların bebeğinizin dik durmasına büyük katkısı ve faydası vardır.

Yapımı bu kadar kolayken, ticari amaçlarla üretilen bebek mamalarını satın almak büyük bir hata olabilir. Evde kendi organik mamanızı yapın hem mamanın içeriğinden emin olun, hem de bebeğinize katkı maddesiz yiyecekler yedirmiş olun. Artık Çocuğunuzun çocuk doktorundan onay aldıktan sonra, bebeğinizin ilk yiyeceklerini yapmaya hazırsınız!

 

Web sitemizdeki bazı bebek maması tarifleri:

 

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

@2021 acikincayer.com

Bebek Yemekleri, Ek Gıda Tarifleri