Bebek Yemekleri

Katı Gıda Tarifleri

Bebeklerin Yememesi Gereken Besinler

Ana Sayfa » Blog » Bebeklerin Yememesi Gereken Besinler

Bebeklerin yememesi gereken besinler hangileri? Bebeklerin belirli bir döneme gelene kadar tüketmemesi gereken birçok farklı gıda bulunmaktadır. Bazı gıdalar bebeklerde belirli bir döneme gelene kadar farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden mutlaka dikkatli ve kontrollü davranmak gerekmektedir.  Şüphesiz ki ilk altı ay boyunca bir bebek için en iyi besin anne sütüdür. İlk altı ay sonrasında ek gıdalara başlanabilmektedir. Bu noktada bebeklerin yememesi gereken besinler mutlaka her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.  Bebeklerde bu dönemde son derece hassas ve gelişmemiş bir sindirim sisteminin bulunduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda bebekler 1 yaşına gelene kadar pek çok gıdaya alerjik reaksiyon da gösterebilmektedir. Bebeklerin yememesi gereken gıdalar şu şekilde sıralanabilir;

Bal

Bal içerisinde “Kolastridyum Botalium” adı verilen ve bakteri üreten sporlar barındırmaktadır. Bu durum da bebeklerde “Botulizm” adı verilen gıda zehirlenmelerine sebebiyet verebilmektedir.  Çok nadir görülen bir durum olsa da uzmanlar tarafından balın 1 yaşından önce tüketilmemesi önerilmektedir.

Yumurta Akı

Yumurta hem besin değerleri ile hem de tok tutuculuğu ile insana benzersiz faydalar sağlamaktadır. Ancak yumurtanın akı, sarısına oranla çok daha alerjik bir yapıdadır. Bebeğin en az 1 yaşına gelene kadar yumurta akını tüketmemesi önerilmektedir.

İnek Sütü

İnek sütü de bebeklerin yememesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Bebeğin henüz gelişmemiş olan organları inek sütünü sindiremeyebilmektedir. Çünkü inek sütü bebeğin organlarının sindirebileceğinden çok daha fazla protein barındırmaktadır. Aynı zamanda inek sütünün yüksek oranda alerji potansiyeli de bulunmaktadır. En az 1 yaşına kadar bebeğin inek sütü içmemesi önerilmektedir.

İşlenmiş Et

İşlenmiş et yani salam ve sosis gibi ürünler içerisinde birçok farklı kimyasal madde barındırmaktadır. Aynı zamanda bebekler için içerisinde hiçbir besleyici özellik yer almamaktadır. Yağ açısından da oldukça zengindir bir besindir. Bu nedenle işlenmiş et ürünlerinin bebeklere yedirilmemesi önerilmektedir. Hatta sadece bebekler için değil, yetişkinler içinde işlenmiş etlerin tüketilmesi önerilmemektedir. Özellikle çiğ yapıda tüketilen ürünlerin insan sağlığında ciddi şekilde tehlikeler oluşturdukları bilinmekte ve bu olumsuz etkilerinin önüne geçmenin tek yolunun tüketmemek olduğu dile getirilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yok Yok Püresi 

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

@2021 acikincayer.com

Bebek Yemekleri, Ek Gıda Tarifleri