Bebek Yemekleri

Katı Gıda Tarifleri

Bebeklerde Yaygın Görülen Hastalıklar

Ana Sayfa » Blog » Bebeklerde Yaygın Görülen Hastalıklar

Bebeklerde yaygın görülen hastalıklar, bebeklerin bir kısmını veya tamamını etkileyebilen gerek ruhsal gerek fiziksel rahatsızlıklardır. Bu yaşlarda bebekler doğuştan veya sonradan hasta olabilmektedir. Bebeklerin hastalık yaşamaması için mutlaka düzenli olarak doktor kontrolüne gitmesi ve sağlığını kontrol ettirmesi gerekir. Bu nedenle bebeğinizi sürekli olarak doktora götürmekte yarar var. Peki bebeklerde yaygın olarak hangi hastalıklar görülüyor?

 

  • Nezle
  • Soğuk Algınlığı
  • Yüksek Ateş
  • İç Kulak İltihabı
  • Orta Kulak İltihabı
  • Sinüzit
  • Bronşit
  • İshaller

Nezle

Nezle bebeklerde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Bağışıklık sisteminin zayıf olması nedeniyle sık sık yaşanır. Özellikle her mevsim geçişinde bebek hasta olmaktadır.

 

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı da bebeklerde sık görülen hastalıklardan biridir. Özellikle solunum yolunun yeteri kadar iyi çalışamaması nedeniyle meydana gelir ve sık sık görülebilir.

 

Yüksek Ateş

Bazı bebeklerde FMF hastalığından dolayı tekrarlayan yüksek ateş görülebilir bazı bebeklerde ise sosyal çevreye ilk çıktığında hastalanmaya başlayabilir. Özellikle bebekler evden dışarı adım atmaya başladığında çok kolay hasta olur ve ateşi çıkar. Fakat bu iyiye işarettir, çünkü çevredeki mikroplara karşı vücut bağışıklık geliştirmektedir.

 

Bebeklerde Yaygın Görülen Hastalıklar Arasında İç Kulak İltihabı

Kulak hastalıkları bebeklerde çok yaygın görülür. Hatta 12-15 yaşlarına kadar devam eder. Kulak hastalıklarında kesinlikle erteleme yapılmamalı ve hastaneye götürülmelidir. Bebek 12-15 yaşlarına gelinceye kadar 15-20 kez kulak iltihaplanması geçirebilir.

 

Sinüzit

Bebeklerde yaygın görülen hastalıklar, sinüzit de bebeklerde çok yaygın görülür. Bebeğinizin gözleri şişiyorsa, kızarıyorsa, burun akıntısı ve ateş gibi hastalıklar da eşlik ediyorsa sinüzit yaşıyor olabilir. Bebeğinizin iyileşmesi için bol bol taze besinler tüketmesi gerekir ve en yakın zamanda doktora gidilmeli ve bir doktordan destek almalıdır. Doktordan alınan destekle beraber, çocuğunuz kısa sürede iyileşecektir.

 

Bebeklerde Yaygın Görülen Hastalıklar Arasında Bronşit

Üst solunum yolu hastalıklarından biridir. Hırıltılı nefes alıp verme, öksürük, yoğun balgam çıkarma gibi belirtilerle kendini belli eder. Ağır bir hastalıktır ve iyileşmek 10 gün sürebilir, buna dikkat etmek ve düzenli bir şekilde doktora kontrole gitmek gerekir.

İlginizi Çekebilir: Kemik Sulu Bebek Çorbası 

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

@2021 acikincayer.com

Bebek Yemekleri, Ek Gıda Tarifleri