Bebek Yemekleri

Katı Gıda Tarifleri

Bebeklerde Alerji Yapan Yiyecekler

Ana Sayfa » Blog » Bebeklerde Alerji Yapan Yiyecekler

Bebeklerde alerji yapan yiyecekler hangisi? Alerji, çoğu insanda görülebilen, belli besin veya maddelere karşı fazla reaksiyon gösterme halidir. Bu reaksiyon, insanı ölüme dahi götürebilecek alerjik reaksiyonları barındırabilir. Peki bebeklerde hangi besinler alerji yapar? Bebeklerde çok zararlı alerjik reaksiyon geliştirilen besinler nelerdir?

 

  • İnek Sütü
  • Yumurta
  • Fındık
  • Yer Fıstığı
  • Kabuklu Deniz Mahsülleri
  • Buğday
  • Soya
  • Balık

 

İnek Sütü Alerjisi

Bebeklerin yaklaşık %3’ünde inek sütü alerjisi vardır. Yani her 30 bebekten biri, doğar doğmaz inek sütüne alerjik reaksiyon gösterir. Farklı süt türlerinde bir problem olmazken, inek sütü çok ciddi alerjik problemlerin gelişmesine ön ayak hazırlayabilir bu yüzden, inek sütünün bebekler tarafından tüketilmemesi gerekir. Bu reaksiyonlar genelde 3 yaşına girince biter, fakat yine de bazı çocuklarda bu rahatsızlıklar bitmeyecek, devam edecektir. Bu çocukların laktoz intoleransı başlayacaktır. Bütün hayvansal süt türlerine, peynire ve süt ürünlerine alerji geliştireceklerdir.

 

Yumurta

Bebeklerde çok sık gözlemlenen bir alerji çeşididir. Her 10 bebekten 1’i yumurtaya alerjik reaksiyon göstererek doğar, ilerleyen yaşlarda bu alerjik reaksiyonlar azalır fakat bazı çocuklarda ömür boyu devam eder.

 

Fındık

Bebeklerin küçük bir azınlığı doğarken fındık alerjisi ile doğar. Sadece fındık değil, kabuklu yemişlerin tamamına alerji gösterebilir. Fındık alerjisi çocuklarda çok yaygın görülmez genelde her 100 çocuktan biri fındık alerjisi geliştirir. Yine büyük bir azınlık yaş aldıkça fındığa olan alerjileri azalsa da bazı çocuklarda bu alerjik reaksiyon ömür boyu devam eder.

 

Kabuklu Deniz Ürünleri

Bebeklerin önemli bir kısmında kabuklu deniz ürünü alerjisi vardır. Bu alerjiyi en çok tropomsiyosin adı verilen bir protein tetiklemektedir. Bu alerji, zamanla düzelen bir sorun değildir ve ömür boyu bebekle yaşamaya devam eder. Eğer kişi, bu alerjik reaksiyonlara sahip olduğunu düşünüyorsa mutlaka kabuklu deniz canlılarından uzak durmalıdır. Bunlar, karides, yengeç, midye, ıstakoz gibi hayvanlardır.

 

Balık

Bebeklerde alerji yapan yiyecekler hangileri? Balık alerjisi bebeklerde sıklıkla görülen alerji çeşitlerinden biridir. Genelde her 100 çocuktan biri balık alerjisi ile doğar ve bu alerjiyi sonradan da kapabilir. Alerji, tüm deniz canlılarına karşı olabilirken, bazen tek bir türe de alerji geliştirilebilir.

İlginizi Çekebilir: Balkabağı Çorbası 

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

@2021 acikincayer.com

Bebek Yemekleri, Ek Gıda Tarifleri