Bebek Yemekleri

Katı Gıda Tarifleri

Bebekler İçin Lor Peyniri

Ana Sayfa » +8 Ay Bebekler İçin » Bebekler İçin Lor Peyniri
Bebekler İçin Lor Peyniri

0 Kişinin Defterine Ekli

930 Kişi Okumuş

Tarifi Favorilere Ekle

Bebek için en sağlıklı besinler, doğal olan ve katkı maddesi işlenmemiş besinlerdir. Ebeveynlerde bebekleri ek gıdaya geçiş yaptıkları zaman doğal ev yapımı gıdalar vermeyi tercih etmektedir. Mesela marketlerde satılan yumurtalar değil de köy yumurtası, hazır paketli sütler yerine günlük taze süt ya da paketli yoğurtlar yerine ev yapımı yoğurtlar tercih etmektedirler. Ev yapımı lor peyniri de bu tercihler arasındadır. Lor peyniri, yumuşak bir besin olduğu için bebeklerin yemesi daha kolay olmaktadır. Peki evde bebeğimiz için tuzsuz lor peynirini nasıl yaparız? Malzemeler nelerdir? Haydi inceleyelim!

Aşağıda belirtilen malzemeler ile yapılan lor peyniri, 7 aylık ve 7 ay üstü bebekler için geçerlidir. Vereceğimiz bu tarif aynı zamanda evde peynir yapmaya yeni başlamış anneler için de en basit tariftir. Bebeklerin kahvaltısında veya sebze yemeklerinde de kullanılabilen bir çeşit olacaktır.

Gerekli olan malzemeler

1 litre günlük süt,
1 adet limonun suyu,
Temiz bir örtü.

Hazırlanması ve Yapılışı

İlk önce günlük olarak aldığımız sütümüzü tencereye boşaltarak işe başlıyoruz. Sütümüz kaynama aşamasında iken bir yandan da limonumuzun suyunu bir bardağa limon sıkacağı yardımıyla hazırlıyoruz. Büyük bir kasenin üstüne sıkı tel süzgecini oturtuyoruz dilerseniz üstüne temiz bir tülbent yerleştirebilirsiniz. Temiz olması çok önemli çünkü mikroorganizmaların ürememesi lazım.
Sütümüz kaynayınca içine hazırladığımız limonun suyunu çay süzgecinden geçirerek koyuyoruz. Limon suyunu süte eklerken altta kalan kepçemizle de karıştırma işlemi yapıyoruz.

Limon suyu eklenir eklenmez sütün kesilmeye başladığını fark edeceksiniz. Süt topak topak ayrılmaya başladığında ocağın altını kısarak kısık ateşte 5 ile 7 dakika daha arasında pişirmeye devam ediyoruz. Yalnız bu aşamada kepçeniz ile dipte yanık ve tortu oluşmaması için iyice karıştırmayı da ihmal etmemek gerekir. Aksi halde yanar ve dipte tortu oluşur. Peynir topakları ve su şeklinde ayrılmış olan sütümüzü kasenin üstünde olan tel süzgece koyarak süzdürme işlemi yapıyoruz. Yarım saat ya da yaklaşık 1 saat kadar bekleyince tüm suyu tamamen süzülmüş oluyor. Bu işlemden sonra lor peynirimiz hazır. İsterseniz hemen tüketebilir isterseniz tülbent yardımı ile şekil verip buzluğa atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yoğurtlu Kuskus 

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Benzer TariflerSitemizdeki benzer tarifleri inceleyin

01Ballı İrmikli Mama

Ballı İrmikli MamaAcıkıncaYer.com

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Yeni Eklenen TariflerEn Yeni Bebek Yemek Tarifleri

01Ballı İrmikli Mama

Ballı İrmikli MamaAcıkıncaYer.com

02Yoğurtlu Milk Shake Tarifi

Yoğurtlu Milk Shake TarifiAcıkıncaYer.com

03Yumurtasız Patates Tostu

Yumurtasız Patates TostuAcıkıncaYer.com

@2021 acikincayer.com

Bebek Yemekleri, Ek Gıda Tarifleri